Wist Last & Buss AB

Wist Last & Buss AB


Verkstadsgatan 9-11
904 32 UMEÅ
090-179579

Företagspresentation

Wist Last & Buss är nordens största privata återförsäljare av Volvo lastbilar och bussar.

Wist Last & Buss ska vara marknadsledande - med bara nöjda kunder. Vi ska kännetecknas av Omtanke, Tillgänglighet och Kompetens.

Vårt ledord i Umeå är att Vi bryr oss mer.

Öppettider:

Mån-Tor: 07.00-23.00

Fre: 07.00-16.00

I övrigt är ni välkomna att ringa vår Dygnet-Runt-Jour!

Företagsinformation

Verksamheten ingår i: Wist Last & Buss AB
Organisationsnummer: 556078-9751
Bolagsform: Aktiebolag
Bolaget registrerat: 1961

Arbetsställe nr(cfar): 37236379

Kontaktpersoner:
Marknadschef: Patrik Andersson
E-postadress: patrik.andersson@wistlastbuss.com
Chef: Peder Sandström (Reservdelar)
E-postadress: peder.sandstrom@wistlastbuss.com
Butikschef: Joakim Sundbom (Reservdelar)
E-postadress: joakim.sundbom@wistlastbuss.com
Säljare: Jerker Andersson
E-postadress: jerker.andersson@wistlastbuss.com
Säljare: Johan Sahlsten
E-postadress: johan.sahlsten@wistlastbuss.com
Försäljningschef: Peter Hasselryd
E-postadress: peter.hasselryd@wistlastbuss.com
Kundcenterchef: David Sörlin
E-postadress: david.sorlin@wistlastbuss.com
Arbets- /Teamledare: Håkan Nordlander (Lastbil)
E-postadress: hakan.nordlander@wistlastbuss.com
Arbets- /Teamledare: Lillian Hansen (Lastbil)
E-postadress: lillian.hansen@wistlastbuss.com
Arbets- /Teamledare: Torsten Lindberg (Buss)
E-postadress: torsten.lindberg@wistlastbuss.com
Kontaktperson: Leif Lea (Däck, Tvätt)
E-postadress: leif.lea@wistlastbuss.com
Utdelningsadress:
Box 1425
901 24 UMEÅ
www.advokatardhe.se www.clabris.se www.ramsbergsmaskiner.se www.scanwaste.se www.elgus.nu www.rotationsplast.se adimo.nu www.stb.se