Novartis Sverige AB

Novartis Sverige AB


Kemistvägen 1 B
183 79 TÄBY
08-7323200

Företagspresentation

Vi utvecklar läkemedel inom bland annat Högt blodtryck / Hypertoni, Demens och Alzhemier's.

Företagsinformation

Verksamheten ingår i: Novartis Sverige AB
Organisationsnummer: 556053-3092
Bolagsform: Aktiebolag
Bolaget registrerat: 1949

Arbetsställe nr(cfar): 10365302

Kontaktpersoner:
VD: Niklas Olof Karlberg
Marknadschef: Alexander Brisings
Telefonnummer: 0706-00 81 45
IT-Chef: Christian Haldorsen
E-postadress: christian.haldorsen@novartis.com
Försäljningschef: Petter Bäckgren
Försäljningschef: Ulf Lidh
Försäljningschef: Joachim Handin
E-postadress: joachim.handin@novartis.com
VD: Niklas Karlberg
E-postadress: niklas.karlberg@novartis.com
Ekonomichef: Pål Weiner
Informationschef: Kiki Hedman
E-postadress: kiki.hedman@novartis.com
VD-sekreterare: Annelie Sinclair
E-postadress: annelie.sinclair@novartis.com
Produktchef /-ansvarig: Benny Eriksson
E-postadress: benny.eriksson@novartis.com
Produktchef /-ansvarig: Jonas Fredriksson
E-postadress: jonas.fredriksson@novartis.com
Ekonomiassistent: Anita Eriksson
Telefonnummer: 08-7323292
Datachef /-ansvarig: Peter Bergvall
Telefonnummer: 08-7323311
Eventmanager: Sara Mårtensson
E-postadress: sara.martensson@novartis.com
Forskningschef: Anders Kärnell
E-postadress: anders.kaernell@novartis.com
Produktchef /-ansvarig: Bjarne Sundberg
E-postadress: bjarne.sundberg@novartis.com
Medlem i företagets ledningsgrupp: Björn Hellström
E-postadress: bjorn.hellström@pharma.norvartis.com
Produktchef /-ansvarig: Björn Hellström
E-postadress: bjorn.hellström@pharma.norvartis.com
Reseansvarig: Lisa Smedman
E-postadress: lisa.smedman@novartis.com
Teleansvarig: Bengt Kaino
Inköpare av kontorsvaror: Bengt Kaino
Kvalitetsansvarig /-samordnare: Jan-Olof Waltersson
Produktchef /-ansvarig: Carina Andersson
E-postadress: carina.andersson@novartis.com
Kundregisteransvarig: Andreas Borgegård
E-postadress: andreas.borgegard@novartis.com
Vagnparksansvarig: Anders Lundqvist
E-postadress: anders.lundqvist@novartis.com
Marknadsassistent: Inger Dahlberg
E-postadress: inger.dahlberg@novartis.com
Utdelningsadress:
Box 1150
183 11 TÄBY
Hemsidor:

Översikt

Status: Aktiv
Registreringsdatum: 1949-07-11
Juridiskt namn: Novartis Sverige AB
Verksamhet: SN46460 – Medicinsk utr & apoteksvaror, partih
Länsäte: Stockholm
Kommunsäte: Täby
Moderbolag: Novartis Sverige AB

Svensk näringsgrensindelning - SNI

SN46460 – Medicinsk utr & apoteksvaror, partih
SN7211010 – Bioteknik
SN72190 – Teknisk- & naturvetenskap, forskning
SN2120090 – Läkemedelsindustriföreningen
adimo.nu www.ramsbergsmaskiner.se www.advokatardhe.se www.stb.se www.elgus.nu www.scanwaste.se