Nordic Vehicle Conversion AB

Nordic Vehicle Conversion AB


Möljerydsvägen 3-5
370 11 BACKARYD
0457-450600

Företagspresentation

Nordic Vehicle Conversion AB

Marknadsledare med gedigen kunskap och lång erfarenhet.

Nordic Vehicle Conversion AB består av våra unika och välkända varumärken Euro-Lans, Karosseriverken, U-Lift och U-Lift Train AB

i Backaryd samt YdreSkåp med verksamhet i Ydre.

Vi anpassar, bygger och inreder fordon för yrkesmässig persontrafik, utryckningsfordon och fordon för gods- och varutransporter. Allt enligt våra kunders önskemål och behov!

Vi tillverkar dessutom personlyftsystem för bilar, bussar och tåg samt U-SWING luftfjädringssystem för last- och persontransportfordon.

Företagsinformation

Verksamheten ingår i: Nordic Vehicle Conversion AB
Organisationsnummer: 556122-8379
Bolagsform: Aktiebolag
Bolaget registrerat: 1969

Arbetsställe nr(cfar): 10878197

Kontaktpersoner:
VD: Björn Urbanusson
E-postadress: bjorn.urbanusson@karosseriverken.se
Inköpschef /-ansvarig: Lennart Mohag
E-postadress: lennart.mohag@karosseriverken.se
Marknadschef: Björn Urbanusson
E-postadress: bjorn.urbanusson@karosseriverken.se
Försäljningschef: Christer Nilsson
E-postadress: christer.nilsson@karosseriverken.se
Produktionschef: Magnus Malmsten
E-postadress: magnus.malmsten@karosseriverken.se
Ekonomiansvarig: Ann-Kristin Amilon
E-postadress: ann-kristin.amilon@karosseriverken.se
Produktchef /-ansvarig: Håkan Ohlsson
E-postadress: hakan.ohlsson@karosseriverken.se
Säljare: Daniel Persson
E-postadress: daniel.persson@karosseriverken.se
Konstruktör: Henrik Persson
E-postadress: henrik.persson@karosseriverken.se
VD-sekreterare: Jessica Gustavsson
E-postadress: jessica.gustavsson@karosseriverken.se
Miljösamordnare: Mats Bergman
E-postadress: mats.bergman@karosseriverken.se
Ekonomiassistent: Anna Börrefors
E-postadress: anna.borrefors@karosseriverken.se
Verkmästare: Håkan Ohlsson
Säljare: Björn Larsson
E-postadress: bjorn.larsson@karosseriverken.se
Säljare: Leif Persson
E-postadress: leif.persson@karosseriverken.se
Konstruktör: Joakim Persson
E-postadress: joakim.persson@karosseriverken.se
Kundservicechef: Tapani Hiitoma
E-postadress: tapi.hiitoma@karosseriverken.se
Teknisk chef /-ansvarig: Martin Ekman
E-postadress: martin.ekman@karosseriverken.se
Teknisk chef /-ansvarig: Magnus Kullman
E-postadress: magnus.kullman@karosseriverken.se
Säljare: Rickard Lövdahl
E-postadress: rickard.lovdahl@karosseriverken.se
Utdelningsadress:
Box 91
370 11 BACKARYD

Översikt

Status: Aktiv
Registreringsdatum: 1969-01-22
Juridiskt namn: Nordic Vehicle Conversion AB
Verksamhet: SN29200 – Karosseri- & släpfordonsindustri
Länsäte: Blekinge
Kommunsäte: Ronneby
Moderbolag: Nordic Vehicle Conversion AB

Svensk näringsgrensindelning - SNI

SN29320 – Bildels &-tillbehörsindustri
SN45320 – Bildelar & -tillbehör, detaljhandel
SN29200 – Karosseri- & släpfordonsindustri
www.ramsbergsmaskiner.se www.elgus.nu www.advokatardhe.se www.scanwaste.se adimo.nu www.stb.se