Abigo Medical AB

Abigo Medical AB


Ekonomivägen 5
436 33 ASKIM
031-7484950

Företagspresentation

Välkommen till ABIGO Medical AB.

Vi är ett svenskt läkemedelsbolag med internationell verksamhet. Huvudkontoret ligger i Askim utanför Göteborg.

Vi utvecklar, tillverkar och marknadsför bland annat egna läkemedel, medicintekniska produkter och sårläkningsprodukter.

ABIGO, Askersundsfabriken: Vapenvägen 1,

696 33 ASKERSUND

Företagsinformation

Verksamheten ingår i: Abigo Medical AB
Organisationsnummer: 556336-7795
Bolagsform: Aktiebolag
Bolaget registrerat: 1988

Arbetsställe nr(cfar): 28330801

Kontaktpersoner:
Nordenansvarig: Claes Dahl
E-postadress: claes.dahl@abigo.se
Marknadschef (Norden): Katarina Reuterskiöld
E-postadress: katarina.reuterskiold@abigo.se
Marknadsassistent (Norden): Lena Wersén
E-postadress: lena.wersen@abigo.se
Exportchef /-ansvarig: Anders Elliot
E-postadress: anders.elliot@abigo.se
Exportassistent: Malin Johansson
E-postadress: malin.johansson@abigo.se
Medicinsk chef: Mattias Andrup
E-postadress: mattias.andrup@abigo.se
Ekonomichef: Johan Lindberg
E-postadress: johan.lindberg@abigo.se
Logistikchef /-ansvarig: Jonas Linné
E-postadress: jonas.linne@abigo.se
Logistikassistent: Eleonor Johansson
E-postadress: eleonor.johansson@abigo.se
Platschef: Bo Johansson (Askersundsfabrik)
E-postadress: bo.johansson@abigo.se
Inköpschef /-ansvarig: Lars-Göran Jensen (Askersund)
E-postadress: lars-goran.jensen@abigo.se
Arbetande styrelseordförande: Jan G. Smith
E-postadress: jan.g.smith@abigo.se
VD: Leif Smith
E-postadress: leif.smith@abigo.se
Utdelningsadress:
Ekonomivägen 5
436 33 ASKIM
Hemsidor:

Översikt

Status: Aktiv
Registreringsdatum: 1988-10-04
Juridiskt namn: Abigo Medical AB
Verksamhet: SN46460 – Medicinsk utr & apoteksvaror, partih
Länsäte: Västra Götaland
Kommunsäte: Göteborg

Svensk näringsgrensindelning - SNI

SN46460 – Medicinsk utr & apoteksvaror, partih
SN2120090 – Läkemedelsindustriföreningen
www.ramsbergsmaskiner.se www.clabris.se www.elgus.nu www.advokatardhe.se adimo.nu www.stb.se www.scanwaste.se