Draka Kabel Sverige AB

Draka Kabel Sverige AB


Vallgatan 5
571 41 NÄSSJÖ
0380-554000

Företagspresentation

I Sverige har vi två anläggningar – en i Nässjö, där också vårt huvudkontor ligger, och en i Ystad – med sammanlagt runt 270 medarbetare. Bland våra kunder finns alltifrån enmansföretag till internationella koncerner. En stor del av våra produkter säljs genom våra grossister.

Företagsinformation

Verksamheten ingår i: Draka Kabel Sverige AB
Organisationsnummer: 556556-2104
Bolagsform: Aktiebolag
Bolaget registrerat: 1998

Arbetsställe nr(cfar): 18372359

Kontaktpersoner:
Medlem i företagets ledningsgrupp: Mats Lindquist
Produktionschef: Mats Lindquist
VD: Tomas Andersson
E-postadress: tomas.andersson@draka.se
Medlem i företagets ledningsgrupp: Tomas Andersson
E-postadress: tomas.andersson@draka.se
Medlem i företagets ledningsgrupp: Stefan Sandberg
Försäljningschef: Stefan Sandberg
Marknadschef: Stefan Sandberg
Säljledare: Sven-Erik Persson
E-postadress: sven-erik.persson@draka.se
Inköpschef /-ansvarig: Anders Hermansson
E-postadress: anders.hermansson@draka.se
Logistikchef /-ansvarig: Anders Hermansson
E-postadress: anders.hermansson@draka.se
Vice VD: Thomas Cedulf
E-postadress: thomas.cedulf@draka.se
Medlem i företagets ledningsgrupp: Thomas Cedulf
E-postadress: thomas.cedulf@draka.se
Administrationsansvarig: Thomas Cedulf
E-postadress: thomas.cedulf@draka.se
Säkerhetschef /-ansvarig: Thomas Cedulf
E-postadress: thomas.cedulf@draka.se
Teleansvarig: Thomas Cedulf
E-postadress: thomas.cedulf@draka.se
Ekonomichef: Thomas Cedulf
E-postadress: thomas.cedulf@draka.se
Datachef /-ansvarig: Thomas Cedulf
E-postadress: thomas.cedulf@draka.se
Datadriftchef: Thomas Cedulf
E-postadress: thomas.cedulf@draka.se
Datasystemchef: Thomas Cedulf
E-postadress: thomas.cedulf@draka.se
IT-Chef: Thomas Cedulf
E-postadress: thomas.cedulf@draka.se
Internetansvarig: Thomas Cedulf
E-postadress: thomas.cedulf@draka.se
Key Account Manager: Fredrik Segerström
Key Account Manager: Mats Guldbrand
E-postadress: mats.guldbrand@draka.se
Produktchef /-ansvarig: Mattias Hellqvist
E-postadress: mattias.hellqvist@draka.se
Produktchef /-ansvarig: Andreas Malm
IT-controller: Robert Eberstein
E-postadress: robert.eberstein@draka.se
PC-samordnare: Robert Eberstein
E-postadress: robert.eberstein@draka.se
Kvalitetsansvarig /-samordnare: Yvonne Lundell
E-postadress: yvonne.lundell@draka.se
Miljösamordnare: Yvonne Lundell
E-postadress: yvonne.lundell@draka.se
Arbetsmiljösamordnare: Yvonne Lundell
E-postadress: yvonne.lundell@draka.se
Marknadskoordinator: Tomas Hagwall
Verkmästare: Mats Sörmander
E-postadress: mats.sormander@draka.se
Produktion-, drift-, underhåll allm: Mats Sörmander
E-postadress: mats.sormander@draka.se
Konstruktionschef: Richard Dunnington
E-postadress: richard.dunnington@draka.se
Teknisk chef /-ansvarig: Richard Dunnington
E-postadress: richard.dunnington@draka.se
Key Account Manager: Stefan Hideblad
Verkmästare: Fredrik Johansson
Verkmästare: Carl-Johan Dahlin
E-postadress: carl-johan.dahlin@draka.se
Verkmästare: Kent Petersén
E-postadress: kent.petersen@draka.se
Inköpare av kontorsvaror: Marie Janzon
E-postadress: marie.janzon@draka.se
Säljare: Peter Björklind
E-postadress: peter.bjorklind@draka.se
Säljare: Maria Sandell
E-postadress: maria.sandell@draka.se
Löneassistent: Lisbeth Eng
E-postadress: lisbeth.eng@draka.se
Key Account Manager: Pavel Lander
E-postadress: pavel.lander@draka.se
Säljare: Camilla Appelberg
E-postadress: camilla.appelberg@draka.se
Web-master: Anna Ridell Björk
E-postadress: anna.ridell.bjork@draka.se
Marknadsassistent: Anna Ridell Björk
E-postadress: anna.ridell.bjork@draka.se
Kundregisteransvarig: Anna Ridell Björk
E-postadress: anna.ridell.bjork@draka.se
Controller: Annica Selmqvist
Key Account Manager: Sven Lindeberg
Medlem i företagets ledningsgrupp: Per Josefsson
Personaladministratör: Lena Edeborg
Telefonnummer: 0380-554181
E-postadress: lena.edeborg@draka.com
Kurs- /konferensansvarig: Lena Edeborg
Telefonnummer: 0380-554181
E-postadress: lena.edeborg@draka.com
Säljare: Rune Larsen
E-postadress: rune.larsen@draka.se
Säljare: Monika Karlsson
E-postadress: monika.karlsson@draka.se
Säljare: Maj-Lis Ducourneaur
E-postadress: maj-lis.ducourneau@draka.se
Säljare: Hans Svenningsson
E-postadress: hans.svenningsson@draka.se
Säljare: Anne-Louise Nilsson
E-postadress: anne-louise.nilsson@draka.se
Utdelningsadress:
Hemsidor:

Översikt

Status: Aktiv
Registreringsdatum: 1998-05-25
Juridiskt namn: Draka Kabel Sverige AB
Verksamhet: SN27320 – Elektrisk tråd- & kabelindustri
Länsäte: Jönköping
Kommunsäte: Nässjö
Moderbolag: Draka Kabel Sverige AB

Svensk näringsgrensindelning - SNI

SN27320 – Elektrisk tråd- & kabelindustri
SN46434 – El- & belysningsartiklar, partih
www.elgus.nu adimo.nu www.advokatardhe.se www.stb.se www.ramsbergsmaskiner.se www.scanwaste.se www.clabris.se www.rotationsplast.se