Alwex Transport AB

Alwex Transport AB


Arabygatan 37
352 46 VÄXJÖ
0470-727100

Företagspresentation

ALWEX har i stort tre olika ben eller affärsområden.

Utöver detta, numera även en återvinningsverksamhet.

BYGG & ANLÄGGNING

Diverse transporter och tjänster inom bygg- och anläggningssektorn samt tillverkning och leverans av material.

THERMO

Transport och hantering av livsmedel.

FJÄRR/PARTI

Transport och hantering av övrigt gods.

RECYCLING

Alwex Recycling AB är en nystartad återvinningsanläggning för i första hand sortering och behandling av industri/verksamhetsavfall.

Utöver den verksamhet som bedrivs inom respektive affärsområde så tillhandahåller vi en del andra produkter såsom service av fordon samt försäljning av drivmedel.

Företagsinformation

Verksamheten ingår i: Alwex Transport AB
Organisationsnummer: 556085-7889
Bolagsform: Aktiebolag
Bolaget registrerat: 1963

Arbetsställe nr(cfar): 11167236

Kontaktpersoner:
VD: Pär Aspengren
E-postadress: par.aspengren@alwex.se
Vice VD: Anders Fransson
E-postadress: anders.fransson@alwex.se
Affärsområdeschef /-ansvarig: Kenneth Wiklund (Bygg/Anl)
E-postadress: kenneth.wiklund@alwex.se
Affärsområdeschef /-ansvarig: Andreas Arvidsson (Fjärr/Parti)
E-postadress: andreas.arvidsson@alwex.se
Affärsområdeschef /-ansvarig: Ulf Holgersson (Thermo)
E-postadress: ulf.holgersson@alwex.se
VD: Peter Johansson (Recycling)
E-postadress: peter.johansson@alwex.se
Systemförvaltningschef /-ansvarig: Peter Hildingsson
E-postadress: peter.hildingsson@alwex.se
Kvalitetsansvarig /-samordnare: Tina Forsell
E-postadress: tina.forsell@alwex.se
Miljösamordnare: Tina Forsell
E-postadress: tina.forsell@alwex.se
Redovisningschef /-ansvarig: Barbro Klasson
E-postadress: barbro.klasson@alwex.se
Lönechef /-ansvarig: Therese Gustavsson
Säljare: Jonny Karlsson
E-postadress: jonny.karlsson@alwex.se
Säljare: Joachim Rosberg
E-postadress: joachim.rosberg@alwex.se
Ordförande: Anders Olsson
Utdelningsadress:
Arabygatan 37
352 46 VÄXJÖ
Hemsidor:

Översikt

Status: Reklamspärrad enhet
Registreringsdatum: 1963-01-02
Juridiskt namn: Alwex Transport AB
Verksamhet: SN52290 – Serviceföretag till övrig transport
Länsäte: Kronoberg
Kommunsäte: Växjö
Moderbolag: Alwex Transport AB

Svensk näringsgrensindelning - SNI

SN23630 – Betongindustri
SN49410 – Åkeri
SN52290 – Serviceföretag till övrig transport
SN74900 – Konsultverksamhet, övrig
www.elgus.nu